Historia

Produkcja insuliny to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsięwzięć. Firma BIOTON jest pierwszym w Polsce, i jak dotąd jedynym, wytwórcą insuliny ludzkiej w Polsce.

Technologia produkcji była gotowa już pod koniec 2000 r. Od tego momentu Bioton wytwarza kilkaset kilogramów insuliny rocznie, mogącej pokryć 100 % krajowego zapotrzebowania na ten hormon. Gensulin® należy do najczystszych insulin dostępnych na rynku, a poziom zanieczyszczeń jest kilkakrotnie niższy od wymagań zawartych w Farmakopei Europejskiej.

Polska insulina ludzka została wprowadzona do sprzedaży w Polsce w maju 2001 r. pod nazwą handlową Gensulin®. Prace zmierzające do wyprodukowania insuliny ludzkiej trwały od początku lat dziewięćdziesiątych. Metoda produkcji Gensulin została opracowana przez Bioton wspólnie z Instytutem Biotechnologii i Antybiotyków.
Prace nad insuliną Gensulin® pochłonęły ponad 80 mln zł. Fabryka insuliny mieści się w Macierzyszu koło Warszawy, w gminie Ożarów Mazowiecki.
Gensulin® to lek wyprodukowany w oparciu o opracowaną w naszym kraju technologię, spełniający najwyższe normy jakościowe. Polska rekombinowana insulina zdobywa rynki całego świata, jest już obecna na 5 kontynentach.
Gensulin® to wizytówka polskiej nauki i myśli technicznej.

drukuj